Özgürlüğe Yatırım ©2023 Tüm hakları saklıdır.

Özgürlüğe Yatırım

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Aylık Güncellemeler
  4. »
  5. 2024 Temmuz Ayına Giriş

2024 Temmuz Ayına Giriş

Özgürlüğe Yatırım Özgürlüğe Yatırım - - 2 dk okuma süresi
436 0

Selamlar,

Bir ayı daha geride bıraktık umarım bu ay sizler için olumlu geçmiştir. Portföyüm an itibariyle 1.561.000 TL yani 47.600$ seviyesine ulaştı. Büyüme oranı TL bazında %5,66 Dolar bazına ise %3,76 olarak gerçekleşti.

ETF

Güncel ETF dağılımımı aşağıdaki grafikten inceleyebilirsiniz. Dolar olarak tuttuğum nakit miktar ile yeni bir alım yaptıktan sonra uzun bir süre cebimden para eklemeyi düşünmüyorum fakat eurobond gelirlerim ile alım yapmaya devam edebilirim.

BIST

Bir süredir aktif olarak portföyde değişiklikler yapıyorum. Bu kısımda en çok etkilenen BIST portföyüm oldu. Buradaki yatırım oranımı arttırmaya ve dönem dönem değişikler yapmaya devam edeceğimi söyleyebilirim.

EUROBOND

Temmuz ayında 318,78$ değerinde bir kupon ödemesi alacağım. Detayları aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

Tasarruf Oranı Ve Birikim Miktarı

Bu ay 376$ birikim miktarı ve %37 tasarruf oranı ile hedeflediğim noktanın çok altında kalmış olsamda düzenli olarak ekleme yapmaya devam edebilmek benim için önemli bir kural. Her zaman yüksek tasarruf oranı elde edemiyor olabiliriz fakat bu açığı portföydeki performansımız ile tamamlayabiliriz 🙂

ALSAYDIM NE OLURDU?

Dönem dönem buna yatırım yapmış olsaydım ne olurdu? gibi soruları kendinize muhakkak soruyorsunuzdur. Bende kendime böyle bir soru sordum ve yatırım yapmaya başladığım günden bu yana bazı yatırım seçenekleri ile kendimi kıyasladım grafikten portföyüm ile aralarındaki farkları inceleyebilirsiniz :

Yıl Başından 1 Temmuza

GENEL DURUM

SON

Öyle yada böyle yatırım yapmaya devam ederken bu süreçte finansal okur yazarlığımı daha üst bir seviyeye taşımak istiyorum. Konunun sadece para kazanmak olmadığını söyleyebilirim. Değerli yorum ve görüşlerinizi bekliyor olacağım, selamlar 🙂


İlgili Yazılar

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
2
0
Would love your thoughts, please comment.x